سالیانی است که جهان اسلام با پدیده‌ای نوظهور با شعار بازگشت به سلف و مبارزه با بدعت مواجه گشته و به مقدار رشد این فرقه، جهان اسلام و مسلمانان نیز در معرض آسیب قرار گرفته اند این فرقه که امروزه به نام وهابیت شناخته می‌شود و زادگاه آن سرزمین نجد است با پشتیبانی نامحدود مالی آل سعود به ترویج و گسترش فعالیت‌های خویش در سرتاسر عالم پرداخته است و با شعار فریبنده دفاع از توحید و مبارزه با بدعت، افكار منحرف و بی پایه خویش را در دنیا نشر می‌دهد. علمای جهان اسلام نیز از همان روزهای نخست ظهور سران این فرقه به رویارویی علمی و فکری با آنها پرداخته و تألیفات و مکتوبات فراوانی بر جای گذاشته اند. مکتب اهل بیت(ع) که به مثابه بزرگترین مانع بر سر راه اندیشه منحرف این فرقه به شمار می‌رود نیز در این جهاد علمی سهم وافری داشته و عالمان شیعه نیز با شناخت این خطر نسبت به جلوگیری از انتشار آن تلاش نموده اند به همین سبب در سالیان اخیر بیشترین توجه این فرقه به رویارویی با مکتب اهل بیت(ع) بوده و با اقتدا به کسانی همچون ابن تیمیه وارد مبارزه علمی و عملی با مکتب تشیع گردیده اند. آمار فعالیت‌های وهابیت در مواجهه با مكتب اهل‌بیت(ع) حیرت‌آور است. مهم‌ترین رساله‌های علمی در دانشگاه‌های سعودی به هجوم به عقاید شیعه و گاهی اثبات كفر مسلمانان می‌پردازد. مؤلفان این نگاشته‌ها ضمن مراجعه به متون شیعی و با فریبكاری و مغالطه تهمت‌های بی‌شماری را در قالب نگاشته‌های علمی عرضه می‌نمایند این نوشته‌ها به صورت مختصر یا مفصل در درون و یا برون عربستان و خصوصا در كشورهای آفریقایی و آسیایی به تعداد فراوان توزیع شده و به آرامی بذر دشمنی و كینه را در قلوب مسلمانانی كه اطلاعی از حقیقت ندارند می‌نشاند. امروز حوزه‌های علمیه شیعه درسرتاسر عالم و بالخصوص حوزه علمیه قم می‌بایست به اسلاف خویش همچون علامه‌حلی، سیدعبدالحسین شرف‌الدین، میرحامد حسین هندی و علامه امینی(ره) و دیگر بزرگان اقتدا نماید و با الگوگیری از زمان‌شناسی آنها و فهم موقعیت كنونی، به دفاع از عقاید شیعه و دفع شبهات وهابیت بپردازد و كمال مكتب اهل بیت(ع) را به جهانیان معرفی نماید و طلاب و محققانی كه درخود استعداد پرداختن به این گونه مباحث عقیدتی را می‌بینند باید قدم در این راه نهند و از اصل و كیان محافظت نمایند تا فرع و محصولات آسیب نبیند. 


مؤسسه دارالإعلام لمدرسة اهل‌البیت(ع) با حمایت مرجع عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)، با هدف شناخت، نقد و مقابله با افکار وهابیت به همت و تلاش عدّه‌ای از صاحب نظران برجسته، اساتید و محققین با مدیریت حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی مکارم فعالیت خود را از سال 1389 آغاز نموده است و تلاش كرده تا به اندازه وسع خویش به آماده سازی زمینه و فراهم نمودن امكانات در این باره بپردازد. در ابتدا با آموزش نیروهای متخصص در این زمینه و تربیت و جذب پژوهشگران توانمند و تأسیس كتابخانه تخصصی شناخت و نقد وهابیت وجریان‌های سلفی به همراه راه اندازی سایت و سپس با انتشار محصولات علمی در قالب مجلات و کتب و رسانه‌های تصویری و فعالیت‌های ارتباطی و تبلیغی به ایفای رسالت خویش در این زمینه مبادرت ورزیده و فضای تحقیق و تعلیم و تبلیغ را در اختیار محققان و علاقمندان قرار داده است و امیدوار است بتواند با یاری طلاب و پژوهشگران عزیز، در این زمینه فعالیت خویش را بیش از پیش توسعه داده و گام‌های افزون تری در این زمینه بردارد. این مرکز اکنون با استقبال فضلاء، محققان و صاحب نظران مواجه گردیده و فعالیت‌های علمی آن رو به افزایش است و از همه صاحب نظران و اندیشمندان در این زمینه دعوت به همکاری و همفکری می‌نماید و با توافقات صورت گرفته تبدیل آن به «پژوهشکده سلفی پژوهی» در دستور کار قرار گرفته و امید است در آینده نه چندان دور به این امر مهم جامه عمل پوشانده شود. اکنون مجوز برگزاری دوره‌های نقد وهابیت در مقاطع سطح 3 و سطح 4 حوزه‌های علیمه به این مؤسسه و شعبات آن اعطاء گردیده است. لازم به ذکر است این مؤسسه غیر دولتی بوده و با حمایت مادی و معنوی مرجعیت معظم و خیرین نیکوکار و وجوهات شرعیه متدینین اداره می‌گردد.


معرفی اجمالی بخش‌های مختلف مؤسسه

این مؤسسه دارای معاونت آموزش (امور اساتید و دانش‌پژوهان)، معاونت پژوهش (سایت، کتابخانه، پژوهشگران، مجلات، ترجمه)، معاونت اداری مالی (اداری، مالی و حسابداری، خدمات، فناوری اطلاعات، حراست، پشتیبانی و انتشارات)، مدیریت ارتباطات و بین الملل (ارتباطات و همکاری‌های داخلی، ارتباطات و همکاری‌های بین المللی، رسانه و اطلاع رسانی، مجمع فعالان نقد وهابیت، اداره فرهنگی و تبلیغ) و شعب استانی (خوزستان در شهر اهواز فارس در شهر شیراز خراسان در شهر مشهد) هر یک با همین ساختار است.

 

آدرس: قم، جمکران، بلوار انتظار، مجتمع علمی دارالولایه، موسسه دارالاعلام لمدرسة اهل البیت (ع)

شماره تماس: 37255866 - 025

ایمیل: info@darolelam.ir

ساعت فعالیت:

شنبه تا چهارشنبه از 12 الی 20

پنج شنبه: 7 الی 15

© کلیه حقوق مادی و معنوی اين پايگاه محفوظ میباشد.