تاریخ ثبت  1400/04/28
تعداد بازدید  475
شبدر ها معمولا عمری کوتاه دارند و معمولا در اوایل فصل بهار برداشت می شوند. دارای برگ های مرکب متناوب، معمولا با سه گلبرگ دندانه دار هستند. گل های آن بسیار معطر است.

شبدر ها معمولا عمری کوتاه دارند و معمولا در اوایل فصل بهار برداشت می شوند. دارای برگ های مرکب متناوب، معمولا با سه گلبرگ دندانه دار هستند. گل های آن بسیار معطر و تقریبا کروی شکل هستند و می توانند به رنگ سفید، صورتی، قرمز یا زرد باشند. گل ها برای زنبورها بسیار جذاب هستند و عسل شبدر محصول ثانویه شبدر است.

از نظر علوفه ای و مرتعی دارای ارزش بسیار زیادی است و در تغذیه دام ها نقش بسزایی دارند. شبدر برای حیوانات بسیار خوشبو است و سرشار از پروتئین، فسفر و کلسیم است. شبدر، گیاهان با ارزش و قابل نگهداری خاک هستند. به دليل وجود غده های تثبيت كننده ازت كه در ريشه آن وجود دارد، اين گياه نقش مهمی در حاصلخيزی خاک ايفا می كند. در حدود 55 تا 170 کیلوگرم در هکتار ازت به خاک اضافه می کند و سایر مواد مغذی برای محصولات را افزایش می دهد.

شبدر دارای انواع مختلفی نظیر شبدر آبی، شبدر قرمز، شبدر سفید، شبدر شیرازی، شبدر بیابانی، شبدر خزنده، شبدر چمنی و … دارد. در بین همه آن ها برگ شبدر بیابانی یا وحشی را می توان مانند سایر سبزی های خوراکی تناول نمود. طبع این گیاه گرم و خشک می باشد.

 

نام
نام خانوادگی
ایمیل
متن
© کلیه حقوق مادی و معنوی اين پايگاه محفوظ میباشد.